Człowiek do zadań specjalnych

Jack Reacher

Lee Child chyba sam nie spodziewał się, że jeden z jego najbardziej znanych bohaterów – Jack Reacher – doczeka się tak wielu książek (https://www.taniaksiazka.pl/seria/jack-reacher). To już ponad 25 tomów, gdzie zawsze można spotkać Reachera – eks wojskowego, który postanowił lepiej poznać swój kraj. Do pewnego czasu Reacher służył w wojsku i jedynie, jeżeli już gdzieś jechał to z misją. Samotnik, który zawsze był wierny fladze USA, postanowił teraz zobaczyć nieco świata, a dokładniej Stanów Zjednoczonych, ma jedną cechę – z niebywałą lekkością przyciąga do siebie różnego rodzaju kłopoty. Chociaż on jakoś specjalnie ich nie chce. Tylko, że jak ktoś prosi go o pomoc, to nigdy nie jest w stanie odmówić.

“Nigdy nie wracaj. Jack Reacher. Tom 18”

Ta historia została przeniesiona na wielki ekran. Samego Jacka Reachera zagrał nie kto inny, jak Tom Cruise. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji poznać tej książki, to koniecznie musi to zrobić, aby potem móc porównać ją z filmem. Tym razem Reacher postanawia powrócić do swojej macierzystej jednostki, którą zawsze traktował jak dom. Dawno go tu nie było, ale z całą pewnością idzie do gabinetu major Turner z którą zawsze miał dobre kontakty. Jakie jest jego wielkie zdziwienie, kiedy nie zastaje tam znajomej major, a zupełnie obcego człowieka, który opowiada mu przerażające rzeczy o major Turner. Każda z nich jest bardziej bolesna. Do tego sam Reacher dowiaduje się, że nie może opuścić jednostki, ponieważ może zostać w każdej chwili powołany na nowo do służby. Coś nie podoba się byłemu wojskowemu. Czuje, że coś jest nie tak. Spisek, który ma pogrążyć jego lub znajomą mu panią major wisi w powietrzu. Jak to on, postanawia wszystko wyjaśnić. W pierwszej kolejności postanawia udać się do więzienia, gdzie najprawdopodobniej major Turner jest przetrzymywana.

“Zmuś mnie. Jack Reacher. Tom 20”

Główny bohater postanawia zatrzymać się tym razem w Oklahomie, aby poznać genezę nazwy tego miasta – Matczynego Spoczynku. Podczas badania swojej teorii poznaje on Michael Chang – eks agentkę FBI, aktualnie panią detektyw. Kobieta prowadzi poszukiwania swojego współpracownika. Chang podejrzewa, że mogło stać się mu coś złego. Reacher nie jest w stanie odmówić jej pomocy, dlatego również angażuje się w sprawę. Ta dwójka jeszcze nie wie, że będą mieli do czynienia z nie lada kłopotami. Poza tym, główny bohater widzi, że mieszkańcy miasta jakoś dziwnie się zachowują. Tak jakby chcieli coś ukryć. Czy uda mu się ustalić, o co tak naprawdę ze wszystkim chodzi?